Duvar Kağıdı Nasıl Kolay Sökülür?

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür

En kolay duvar kağıdı nasıl sökülür sorusu bize gelen soruların başında yer alıyor. Evlerimize şıklık katan duvar kağıtlarımızdan bazen sıkıldığımız için, bazen deforme olduklarından, bazen ise yeni bir tasarım yapmak için kurtulmak istiyoruz. Bu konu duvar kağıdını nasıl sökeceğini bilmeyen kullanıcıların başına bela olabiliyor. Aslında çok kolay! Birkaç malzeme ile duvar kağıdınızı kolaylıkla sökebilirsiniz. Hem de bunu duvarınızın sıvasına zarar vermeden yapmanız da mümkün. Haydi başlayalım! 

Öncelikle duvar kağıdı çıkarma işlemine başlarken zemine zarar gelmemesi için bir örtü ile kapatmanızı öneriyoruz. Ardından elektrik prizleri ve anahtarlarını bir kağıt bant yardımı ile kapatmanız olumsuz sonuçların önüne geçecektir. Bu işlem sırasında bir merdiven kullanmanız işinizi kolaylaştırır. 

 

Duvar Kağıdı Sökme İşleminde Kullanılan Malzemeler

Gelelim duvar kağıdını nasıl sökeceğimize. Bunun için yapı marketlerde satılan duvar kağıdı sökücü ürünlerden faydalanabilirsiniz. Tercih ettiğiniz ürünün üzerinde yer alan kullanım talimatını mutlaka okuyun ve ürünü sulandırın. Çünkü marka değişikliğine göre ürüne eklemeniz gereken su miktarı da farklılık gösterecektir. Sökücü maddeyi hazırladıktan sonra bir fırça aracılığıyla duvar kağıdınızın üzerine bolca sürün. Bu noktada sizlerle paylaşmak istediğimiz bir püf noktası var. Kağıda maddeyi uygulamadan önce duvarda kesikler açarsanız, sökücü madde duvara daha iyi nüfuz edecektir. Kağıdın tüm yüzeyine eşit miktarda yayıldığından emin olun ki sökme işlemi sırasında bir aksilik ile karşılaşmayın. Ardından kağıdın sökücü maddeyi emmesini bekleyin. Kağıdınız sökücüyü ne kadar emerse o kadar kolay çıkacaktır. Burada biraz sabırlı olmanızda fayda var. Yarısı çıkmış yarısı kalmış bir duvar kağıdı ve sıvamızın zarar görmesini istemiyorsak kağıdın maddeyi emmesini beklememiz gerekiyor. 

Kağıt maddeyi emdikten sonra kurumasına kesinlikle izin vermeden sökme işlemine başlayın. İşlem sırasında spatula yardımcınız olacaktır. Geniş bir ağza sahip spatula yardımıyla kağıdı yavaşça sökün. Kazıma işlemi sırasında duvara zarar vermediğinizden emin olun.  Bu işlemin sonunda eski duvar kağıdınızdan tamamen kurtulmuş olacaksınız. 

 

Evdeki Malzemelerle Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür?

Eğer bu işlemi sökücü gibi kimyasal bir madde kullanmadan yapmak istiyorsanız bu da mümkün. Evde ve marketlerde kolaylıkla bulabileceğimiz malzemelerle de duvar kağıdı sökme işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan şeyler ise büyük bir kova, sıcak su, bulaşık deterjanı veya sirke, sünger. Öncelikli olarak işe büyük bir kovaya sıcak su doldurarak başlayın. Bu işlemde sıcak su kullanmanız önemlidir. Suyun ısısı elinizi yakmayacak kadar ama mümkün mertebe kaynar olmalıdır. Ardından suyun içerisine iki çay bardağı ölçüsünde bulaşık deterjanı koyun ve su içerisinde homojen bir hal alana kadar karıştırın. Bulaşık deterjanı kullanmak istemiyorsanız beyaz sirke de tercih edebilirsiniz. Sonra büyük bir sünger yardımı ile duvara hazırladığınız karışımı uygulayın. Yine duvarın bütün yüzeyine temas ettiğinden emin olmanızda fayda var. Duvar kağıdınız nemlendikçe duvardan kolayca ayrılacaktır. Her zaman söylediğimiz gibi nem duvar kağıtlarının en büyük düşmanıdır! Bu yöntemi sprey şişesine doldurduğunuz karışımı püskürterek de yapabilirsiniz. Aynı zamanda eğer bir buhar makinesine sahipseniz ortamda bulunması duvar kağıdınızın daha kolay çıkmasına yardımcı olacaktır. Kağıdı sökme işleminizin ardından duvarda fazla kalan yapışkanları bir spatula yardımıyla temizleyebilirsiniz.  

 

Bu yazımızda duvar kağıdı nasıl sökülür temizlenir sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Duvar kağıdınızı söktükten sonra Asya Wall’ün mükemmel tasarım ve kalitedeki duvar kağıtlarına bir göz atın deriz. Evinizin yeni tasarımında uygun fiyatlı duvar kağıdı satan ve kaliteden asla ödün vermeyen bizlerin de bir payı olsun isteriz!


 
Etiketler: duvar kağıdı nasıl sökülür
Ağustos 19, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı