Kaç Rulo Duvar Kağıdı Almalıyım?

kaç rulo duvar kağıdı sipariş etmeliyim

Ev ya da iş dekorasyonunu duvar kağıdı ile renklendirmek isteyen kişilerin akıllarındaki en büyük soru “kaç rulo duvar kağıdı almalıyım” oluyor. Hesaplamada yapılan bazı yanlışlıklar tadilatın yarım kalmasına neden oluyor. Bu da haliyle can sıkıcı oluyor. Ardından ürün istendiğinde stoklarda kalmaması ya da lot numarasının farklı olması sonucunda işler içinden daha da çıkılmaz bir hal alabiliyor. Bu yazımızda sizlere doğru rulo sayısı nasıl belirlenir bunu anlatmaya çalışacağız. 

Duvar kağıdı için ölçü alırken yapılan en büyük hatalardan biri ölçünün metrekare olarak alınması. Duvarın kaç metrekare olduğunu belirlemek size nihai sonucu vermeyecektir. Bu ortalama sonuç ile de işe başladığınız zaman tadilatınızın yarım kalması ve hatta yaşanacak bazı aksaklıklar yüzünden işlemi en baştan uygulama zorunluluğu bile ortaya çıkabilir. 

Duvar Ölçüsünü Metretül Cinsinden Hesaplayın!

Peki, doğru hesap nasıl yapılır? Öncelikle ölçüyü metrekare değil metretül cinsinden hesaplamanız gerekiyor. Tüm binaya ya da yalnızca odanızın bir duvarına yapacak olun, hiç farketmez. Metretül cinsinden yapacağınız hesap size en kusursuz sonucu verecektir. Metretül ise şu şekilde hesaplanır; duvarda kağıt ile kaplamak istediğiniz alanın enini toplayarak. Yani yalnızca duvarın yatay uzunluğunu toplamanız gerekiyor. Ayrımın daha iyi anlaşılması için şöyle açıklayalım, metre tek boyutlu bir ölçü birimi iken metrekare iki boyutlu bir ölçü birimidir. Metretül ise yine iki boyutludur ancak boyutlardan biri standart olduğu için o alanın ölçüsü hesaba katılmaz. Bir diğer tabiri ile kuş uçuşu uzunluk da diyebiliriz. 

Metretül Hesabı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Metretül hesabınızın ardından kullanacağınız duvar kağıdının kaç metrekare olduğunu öğrenin. Duvar kağıtları; 5 metrekare, 7 metrekare, 10 metrekare ve 16 metrekare şeklinde dört farklı boyutta kullanıcılara sunulmaktadır. Bu nedenle almak istediğiniz duvar kağıdının bir rulosunun kaç metrekare ölçüye sahip olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Bu işlemin ardından ise tavan yüksekliğini ölçmeniz lazım. Burada ise ihtiyacımız olan bilgi tavan yüksekliğinizin 2.50 metrenin altında mı yoksa üzerinde mi olduğudur. 

Duvar Kağıdı Rulosu Hesaplama Formülü

Formüle gelecek olursak, aşağıdaki görselde hazırlamış olduğumuz tabloda ayrıntılarını aktardık. Formülümüz ise rulo adedini bulmak için en/r şeklinde olacaktır. Tabloyu ise şu şekilde okuyacağız. Kağıdınızın türü ve metrekaresi ile tavan boyunuzun kesiştiği satırda yazan rakamı metretül ölçüsünde bulduğunuz en boyuna bölüyoruz. Bu sayede kaç adet rulo ihtayacımız olduğu da ortaya çıkmış oluyor. 


 

Eğer sonucunuz küsüratlı bir rakam çıktıysa bir üst sayıya yuvarlamanızı tavsiye ederiz. Çünkü elinizde fazla rulo kalırsa iade edebilirsiniz ancak rulonun az kalması yukarıda da bahsettiğimiz gibi tadilatın yarım kalmasına yol açacaktır. Eğer aynı kağıdı bulamazsanız da bütün işlemleri en baştan yapmanız gerekir ki bu da oldukça zahmetlidir. Kullanıcıları uyarmamız gereken bir diğer nokta ise kapı ve pencere ölçülerini metrekare olarak düşünülmemesi gerektiği. Duvar kağıdı desen takibi yapabilmesi için bütün alanın metretül cinsinden ölçüsünü almanız gerekecektir.


 
Etiketler: duvar kağıdı adedi belirleme
Ağustos 22, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı