Yaşam Alanınızı Renklendiren Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır?

Duvar Kağıdı Nasıl Uygulanır

Evinizin ya da ofisinizin tasarımını değiştirmeye karar verdiniz. Nereden başlamalı sorusuna verilecek yanıtlardan ilki kuşkusuz duvar görünümü olacaktır. Duvarlarınızı boyamak istemiyorsanız sizin için en büyük yardımcı duvar kâğıdıdır. Peki, dekorasyonunuza şıklık katacak duvar kâğıdı nasıl uygulanır? Kullanıcılar tarafından sıklıkla merak edilen bu sorunun cevabını veriyoruz.  Siz de yaşam alanınızı renklendirmek, misafirlerinizi evinize ya da ofisinize hayran bırakmak istiyorsanız buradan çeşitlerimizi inceleyebilir, en uygun fiyatlı duvar kağıdı alma avantajını yakalayabilirsiniz.

 

Duvar Kağıdı Yapıştırmadan Önce Yapılması Gerekenler

Duvar kâğıdı uygulamasına başlamadan önce yapılması gereken bazı önemli hususlar var. Bu konuda Bunlara dikkat etmeniz, uygulamadan kusursuz sonuç almanıza olanak sağlayacaktır. Bu nokta ilk olarak dikkat edilmesi gereken en önemli konu uygulanacak yüzeyde delik ve çatlak bulunmamasıdır. Bunun yanı sıra toplu bir tadilat işine girişildiyse tavan boyası, yağlı boya ve kartonpiyer işlemlerinin bitmiş olması kâğıdın işlem sonrasına alacağı hasarın önüne geçmiş olur. Aynı zamanda uygulama yapılacak alanda prizler ve anahtarların iç aksamlarının takılmış olması gerekmektedir. Zemine uygulanacak süpürgelik ise imkân varsa duvar kâğıdı yapıştırıldıktan sonra yapılması önerilmektedir.

Duvarınızın ölçüsünü aldınız ve kâğıdınızı sipariş ettiniz. Şimdi sıra uygulama öncesi yapılması gereken hazırlık kısmında. Öncelikli olarak rulonuzu açıp belirlediğiniz uzunluklarda kesmeniz gerekli. Bu işlem esnasında ruloyu tek bir yönde açtığınıza ve hangi tarafın üst kısma gelmesi gerektiğine dikkat etmeniz büyük önem arz etmektedir. Aynı zamanda ruloyu keserken desen tekrarına da özen göstermeniz daha kusursuz bir görüntü ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Bu işlemlerin ardından duvarda eski bir kâğıt varsa sökülmeli, duvarın kuru ve temiz olması kontrol edilmelidir. Duvarda nem olmamalıdır.  Yüzeyde kirlilik varsa silinmeli, yüzey düzgün değil ise alçı sıva ya da saten alçı ile kaplanmalıdır. Yüzeyde hala pürüz varsa zımpara işlemi yapılmalıdır.

“Duvar kâğıdı uygulaması nasıl yapılır?” sorunu yanıtlarken kullanmanız gereken malzemeleri de önceden temin etmeniz yapıştırma işlemi sırasında karşılaşabileceğiniz aksiliklerin önüne geçecektir. Bu malzemeleri sizin için listeledik:

  • Duvar kâğıdı
  • Duvar kâğıdı yapıştırıcısı
  • Koruyucu örtü
  • Maket bıçağı
  • Metre
  • 3 numaralı fırça
  • Makas
  • Silikon spatula
  • Sünger

Mekana Tarz Katan Duvar Kağıdını Nasıl Yapıştırıyoruz?

Bütün bu adımları tamamladınız. Şimdi sıra o büyük anda! Yaşam alanınıza büyük bir şıklık katacak ve tarzınızı yansıtacak duvar kâğıdınızı yapıştırma işlemine gönül rahatlığı ile geçebilirsiniz. Bu aşamada takip etmeniz gereken bazı adımlar var. Bunlardan ilki zemine koruyucu bir örtü sermeniz. Bu sayede kâğıdı yapıştırırken karşılaşabileceğiniz olumsuzluklardan zemininizi korumuş olursunuz. Uygulama yapacağınız alanı son kez teyit amaçlı metre ile bir kez daha ölçmenizi öneririz. Bu ölçünün ardından rulonuzu açıp 3 cm pay bırakarak maket bıçağı ile kesmelisiniz. Bu işlemden sonra ise yapıştırıcınızı kâğıdın arka kısmına bir fırça yardımıyla uygulayın. Bu aşamada yapıştırıcının kâğıdın tüm yüzeyine temas ettiğinden emin olun. Kâğıt yapıştırıcıyı emene kadar sabırla beklemeniz daha güzel bir sonuç almanızı sağlar. Yapıştırma işleminin ardından kâğıdınızın üzerinden plastik spatula yardımıyla havasını almanız gerekli. Ardından ikinci parçaya aynı işlemleri sırası ile uyguladıktan sonra iki parça arasında kalan alandaki ek yerinden, öne çıkan tutkal fazlalığını nemli sünger ile silmeniz gerekir. Bu işlemleri yüzey tamamen kaplanana kadar sırası ile devam ettirmeniz gerekmektedir. Kâğıdın ön yüzeyinde tutkal artığı kalmadığından mutlaka emin olun. Tutkal kuruduğunda kâğıt üzerinde beyazlaşma sorunu yaşamamanız için bu çok önemlidir.

Uygulamadan Sonra Yapılması Gerekenler

Uygulamanın ardından sıra duvar kâğıdımıza daha kusursuz bir görüntü sağlamak için yapmanız gerekenlerde. Örnek vermek gerekirse süpürgeliklerden artan ve istenmeyen kâğıt fazlalıklarını silikon spatula ile belirleyip maket bıçağı ile kesmelisiniz. Uygulayacağınız alanda priz veya elektrik anahtarı var ise o alanları maket bıçağı ile köşelerinden kesmeniz gerekir. Uygulama bittikten sonra mobilyalarınızın duvara bir süre temas etmemesine özen gösterin. Kâğıdın tam olarak kuruması için 24 saat geçmesi gerekir. Bu zaman diliminde herhangi bir hasar oluşmaması için biraz daha özenli davranmanızı öneririz. Dokunduğunuzda elinize tamamen kuru bir zemin geliyorsa kâğıt tam olarak kurumuş demektir.

Tebrikler, tarzınızı yansıtan ve evinize şıklık katan duvar kâğıdınız hazır. Yazımızın ardından duvar kağıdı nasıl yapıştırılır sorusu hala aklınızı kurcalıyorsa Youtube kanalımıza abone olup konu ile ilgili videomuzu izleyebilirsiniz.

 

Etiketler: duvar kağıdı uygulama
Ağustos 18, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı